Jak odnowić suchy żywopłot?

Suchy i zbrązowiały żywopłot to jedno z najgorszych zmartwień zarówno amatorów, jak i profesjonalnych ogrodników. Niewiele rzeczy sprawia, że ogród wygląda na tak zaniedbany jak brązowiejące iglaki. Wszyscy wiemy bowiem, jak trudne może być usunięcie suchego żywopłotu i posadzenie nowych roślin, ponieważ jego korzenie mają tendencję do rozchodzenia się w dość dużym stopniu. Na szczęście brązowiejące żywopłoty nie zawsze są nieodwracalne, w rzeczywistości w większości przypadków możliwa jest ich odnowa. W tym artykule wyjaśnimy jak zregenerować suchy żywopłot.

Suchy żywopłot z powodu nadmiernego podlewania

Powszechnie uważa się, że roślina, która jest słaba lub wydaje się, że zaczyna wysychać, potrzebuje więcej wody, a jednym z najgorszych błędów, jakie można popełnić w tym przypadku, jest jej nadmierne podlewanie. Gdy przestrzenie powietrzne w podłożu zostaną całkowicie wypełnione wodą, korzenie nie mają dostępu do potrzebnego im tlenu, a roślina zostaje bezpowrotnie zniszczona. Gdy tak się dzieje, korzenie tracą zdolność do wchłaniania wody i składników odżywczych, a liście zaczynają żółknąć z braku składników odżywczych. Może się również okazać, że gleba jest zbyt gliniasta i ciężka i nie ma zdolności do prawidłowego odprowadzania wody, lub że otwór do sadzenia po prostu nie został wykonany prawidłowo i woda gromadzi się w jednym punkcie.

Suchy żywopłot z powodu braku nawadniania

Oczywiście brak wody również może być przyczyną wysuszenia żywopłotu, zwłaszcza jeśli ma to miejsce w cieplejszych miesiącach, kiedy rośliny są narażone na intensywne działanie promieni słonecznych. Wbrew pozorom problem ten jest znacznie łatwiejszy do rozwiązania niż nadmierne podlewanie, ponieważ szkody wyrządzone przez brak wody są łatwiejsze do naprawienia niż w przypadku rośliny zalanej wodą.

Suchy żywopłot z powodu braku magnezu

Kolejną z najczęstszych przyczyn żółknięcia iglaków jest brak magnezu, pierwiastka niezbędnego dla roślin. Jeśli wysychanie jest najpierw zauważalne na końcówkach liści, a następnie postępuje w kierunku środka rośliny, to z pewnością jest to problem związany z magnezem. Dobrą wiadomością jest to, że nie jest to jedna z chorób żywopłotu ani nic takiego, ale po prostu niedobór składników odżywczych, który jest bardzo łatwy do rozwiązania.

Suchy żywopłot z powodu grzybów

Jednym z głównych problemów związanych z zaleganiem wody w glebie jest fakt, że stwarza ona idealne środowisko dla grzybów do atakowania żywopłotu, ponieważ zapewnia im warunki nadmiaru wilgoci, których potrzebują. Żywopłot może zostać zaatakowany przez grzyby nawet wtedy, gdy gleba jest dobrze zdrenowana i nie przesadzamy z podlewaniem, zwłaszcza w wilgotnym klimacie i przy umiarkowanie ciepłej pogodzie, które sprzyjają rozwojowi grzybów.

Ponadto wiele grzybów może zaatakować nie tylko żywopłoty, ale także wiele innych upraw w ogrodzie, dlatego trzeba będzie działać szybko. Po zauważeniu białych lub szarych plam na liściach lub gałęziach żywopłotu, należy działać jak najszybciej stosując środek grzybobójczy do żywopłotów. Jeśli dotknięty obszar jest mały, można użyć organicznego domowego środka grzybobójczego, takiego jak środek grzybobójczy na bazie mleka, który jest bardzo skuteczny i nie wykorzystuje środków chemicznych.

Innym objawem ataku grzybów jest żywica w gałązkach po cięciu żywopłotu, co oznacza, że grzyb wniknął w żywopłot. Jeśli żywica i tkanki w tym miejscu zmieniają kolor na brązowy lub czerwonawy, jest to grzyb. W takim przypadku może być konieczne zastosowanie specyficznych fungicydów.

Jak odnowić suchy żywopłot?

Możliwe jest odnowienia suchego cyprysa, lub każdego innego rodzaju żywopłotu, który usycha:.

  • Żywopłot należy regularnie nawozić, nawet gdy nie jest chory.
  • Należy się upewnić, że żywopłot ma dobrej jakości podłoże, bogate w składniki odżywcze, oraz jest napowietrzone i z dobrym drenażem.
  • Dodaj fosforan potasu, aby zapobiec atakowi grzybów, jest to rodzaj nawozu, który wzmacnia mechanizmy obronne rośliny.
  • Zawsze należy dezynfekować narzędzia przed i po każdym przycinaniu oraz na każdej roślinie, aby nieświadomie nie roznosić między nimi chorób. Nie należy pozostawiać resztek ściętych roślin na ziemi ani w kontakcie z innymi żywopłotami.
0 comments
4 likes
Prev post: Jaki sprzęt do ogrodu wybrać?Next post: W jaki sprzęt ogrodowy warto zainwestować?

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *